Blog > Komentarze do wpisu

Odwet czy prowokacja?

Konfliktowy obelisk cd.foto 1. Stan "pomnika" z dnia 30 września 2007.

Wydaje się, że jest to jednak ODWET za 17 września 1939 roku? Przynajmniej tak można się domyśleć patrząc na napis – datę na cokole zamalowanych tablic pomnika (?) poświęconego (jak głosi tabliczka dodana do pomnika w roku 2006): „ŻOŁNIERZOM WOJSK RADZIECKICH POLEGŁYM W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ – mieszkańcy Lubska”.


foto 2. Tablica dodana do "pomnika" w 2006 roku - stan z kwietnia 2007.

Staram się w życiu kierować tolerancją i mogę powiedzieć, że rozumiem autora (autorów?) tej niecodziennej wrześniowej akcji. Jednak cytując Zbigniewa Herberta chciałoby się powiedzieć: „... estetyka może być pomocna w życiu – nie należy zaniedbywać nauki o pięknie...”, a tu mamy jakąś „mało estetyczną” formę wyrazu. Myślę, że lubscy autorzy – nazwijmy to – akcji odwetowej na Armii Radzieckiej za agresję z 17 września 1939 mogli zastosować inną formę wypowiedzi, mogli np. zorganizować 17-09-2007 w okalającym pomnik parku, happening dla mieszkańców Lubska lub jakąś inną bardziej „cywilizowaną” formę wyrażenie swego niezadowolenia, ale żeby zaraz sięgać po farbę (minię ołowianą , minię ołowiową ) i pędzel?

Powiedzmy szczerze, cóż winni byli ci szeregowi żołnierze, którzy zakończyli swe życie w Lubsku, którzy tu zostali pochowani, a których ciała w późniejszym czasie przeniesiono w inne miejsce? Niech im przysługuje należna chwała narodu Rosji, jak głosi tekst - zresztą w języku rosyjskim, na pierwszej z lewej zamalowanej tablicy: „WIECZNA CHWAŁA BOHATEROM POLEGŁYM W BOJACH ZA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ NASZEJ OJCZYZNY” (zdecydowanie chodzi o Rosję), a przecież zbulwersowany mieszkaniec Lubska nie musi czuć się współautorem tego tekstu.


foto 3. Tablica w języku rosyjskim - stan z kwietnia 2007.

Tekst na drugiej tablicy wyjaśnia, że chodzi o: „BOHATERÓW WIELKIEJ WOJNY OJCZYŹNIANEJ 1941-1945”, zauważyć łatwo, iż Rosjanie sami odcinają się od historycznych sojuszy II wojny Światowej, wyrażając się o II wojnie św. jak o „wielkiej wojnie ojczyźnianej” .

foto 4. Druga tablica w jęz. rosyjskim stan również z kwietnia 2007.

Tolerancja – tolerancją , odwet czy prowokacja?

Niesmak jednak pozostaje.

Na koniec pozwolę sobie zacytować słowa z piosenki "Błękitna arka" Budki Suflera:
"Kolory flag /.../ - czyj gorszy gen - czyj lepszy Bóg - Kto tu rację ma? - Wojna wciąż na czerń i biel - Wciąż fałszywie śpiewa chór - Gdy z rozumem nasze serca wiodą spór - Nawet gdy ktoś przy swej prawdzie zostać chce - czemu pięknie nie umiemy różnić się - słowa ranią raz poz raz - myśli ciążą niby głaz - Tak niewiele i tak wiele dzieli nas..."

Przeczytaj też: „Kompromis czy prowokacja”

http://naszelubsko1.blox.pl/2007/07/Kompromis-czy-prowokacja.html

bnq58

niedziela, 30 września 2007, bnq58

Polecane wpisy

  • "Walka z potworami III"

    SUPLEMENT Niemalmiesiąc po opublikowaniu - wydawało mi się, że ostatniego tekstu, któryniczym klamra spinał edycję internetowego wydania "Naszego Lubska&qu

  • Potworna lubska kulturka - ciąg dalszy

    Marazm wciąż trwa – a rok 2007 kończy się. Mimo oficjalnych ‘komunikatów’, „że dobrze jest” w lubskiej kulturze, no bo przecież

  • WYBORY 2007 - akcent lubski

    taki jeden... akcent! Są! Już są! pojawiły sie! Plakaty wyborcze i ICH twarze, cóż tam programy, obietnice nie do spełnienia, ważna jest TWARZ (nawet nie czyste