| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
RSS
wtorek, 27 listopada 2007SUPLEMENT

Niemal miesiąc po opublikowaniu - wydawało mi się, że ostatniego tekstu, który niczym klamra spinał edycję internetowego wydania "Naszego Lubska" - otrzymałem tekst komentarz od inicjatora postawionego prtoblemu "potwornej lubskiej kulturki", używając słownictwa autora (JUR-a) "Walki z Potworami", podsumowanie zagadnienia. Oto jego treść:

"Walka z potworami III". A coś mnie wzięło by przeczytać jeszcze raz to co kiedyś napisałem.... ("W walce z potworami...."tj. rok 2003,a na internecie od 2007,proszę o wyrozumiałość!!!!.) No i.......bez "skromności" muszę przyznać ,że to działa... No proszę jest i nowe kółko internetowe (nawet kartki wiszą jak się tam dostać!)...., będę nowe projekty unijne (hm...zamiast przeszkolić już pracujące osoby w ldk, to robi się kolejne stanowiska-no! ale jeżeli są takie wymogi...choć dobrze wiem, ile rzeczy można przeskoczyć, uprościć, zaoszczędzić) bo w końcu się ktoś tym zajmie...(mam nadzieję, że sensowne)...., nie którzy kierownicy kończą studia...,no i SHELTER (to już prawie 7 lat!) galery ma swój niepodważalny sens i znaczenie oraz Simka(!) który raczej nie popuści (zresztą stoi za nim młodzież, a i On nie z tych, co betonu się przestraszą) (trzymam pięści (wierzę), a w nich kciuki)... tak się łudzę.. Nie! Zaczynam powoli wierzyć, że może się coś zmieni w tym gmachu kultury...Dobra, dobra już się połaskotałem... ale powiem Wam, że warto było "walczyć"....naprawdę warto....(i żeby jeszcze tylko porozliczac z studia TV, kamer, monitorów, mikserów, odtwarzaczy video, komputera...itp. a przede wszystkim wymienić "personel", do tego wątpliwości żadnych nie mam (z wyjątkiem jednej osoby, naprawdę kompetentnej i odpowiedzialnej, która jest jedyną świetlistą, a tak niedocenioną osobowością w tym gmachu - ldk......Dziękuję Pani!!! Nie, nie nie muszę nawet pisać inicjałów, z resztą po co? Ludzie prawdziwi nie potrzebują skrótów.)

P.S. JAK ktoś zrozumiał moją ironię, formę,i intencję w tekście pt. "W walce z potworami...." (cóż może i nie było w tym" elokwencji", (A jakiś tam szmatławiec mi to zarzucił (miejska gazeta...coś im się tam chyba pomyliło z ELEWACJĄ! bo, odnieśli się nie złą "ELOKWENCJĄ", nie drukując tekstu, do którego mają zastrzeżenia, no.. rozumie tą fasadę, wygląd itp. pierdoły) ale chodziło mi o zrozumiały sens, przekaz informacyjny, prosty i bezpośredni, nie pozbawiony jednak emocji, nie muszę wyjaśniać że żadnego listu nie wysłałem, i nie miał on 32 stron (16-stu kartek formatu A-4,choć mógłby mieć więcej(?!)) po prostu strach (a może prawda?! Choć monopolu na prawdę nie posiadam, to wierzę...) czyni cuda.......Ale, ale być może przypisuję sobie zbyt dużo, może po prostu czasy się zmieniły, albo zmiany idą niezależnie (od "prawdy dostrzegalnej"), coś musi się stać, jak czegoś jest zbyt wiele to, to przechodzi w swoje przeciwieństwo, taka zasada TAO, choć nie musi się sprawdzać w naszej zachodniej kulturze.. ale wiem, że tak jest! I tak się stanie.....Bo mądre "rzeczy" czynią życie szczęśliwszym...To kwestia cierpliwości...pokory...w ciężkich przypadkach, wyobraźni. JUR.

P.S. Szkoda, że z drugiej strony (mej wiary) widzę jak deskami okna zabijają (Patrz;główne wejście do ldk), kur...zero estetyki.. zero... pomysłu.. kur.... nic... przyczepiona kartka papieru, którą zerwie wiatr.....nic to...cierpliwość........i tylko to...kurwa, tylko to...! Przepraszam, niecierpliwych... ale czekanie wcale nie oznacza bierności... głupcy niech się boją........ za głupotę się niestety płaci......... taka kara, bo karma musi zatoczyć koło... na całe szczęście. (już widzę, jakie haki na mnie wyciągają...niestety, nie obawiam się...wiem kim jestem i więcej czasowników nie potrzebuję, i się nie przestraszę): Jeszcze raz JUR.

19:44, bnq58
Link
niedziela, 28 października 2007

Marazm wciąż trwa – a rok 2007 kończy się.

Mimo oficjalnych ‘komunikatów’, „że dobrze jest” w lubskiej kulturze, no bo przecież jest Festiwal... Festiwal... Konferencja... no i Dożynki. Przy władzy samorządowej wciąż kontrole dusz sprawuje prawica (post-pisowska), no i są DWA nowe etaty w Lubskim Domu (od) Kultury, to jednak wciąż pojawiają się niezrozumiałe dla władzy głosy niezadowolenia. Oczywiście nieoficjalnie, bo niby gdzie? W Magazynie Lubskim – tubie propagandowej finansowanej z gminnej dotacji? Nie! Ale Tu w wolnej przestrzeni internetu!

Otrzymałem niedawno notatkę JUR-a, autora pierwszego tekstu zamieszczonego w blogu „Nasze Lubsko”. Jego krótka analiza sytuacji w zakresie rozwoju kultury w mieście i gminie Lubsko w ostatnim okresie, (kilku 'udanych' lat – po odejściu z „oficjalnego nurtu lubskiej kultury”) wygląda następująco:

„Minęło kilka "udanych" lat...i...okręt płynie niestety we mgle dymu, który sam wytwarza (to przecież parowiec, paliwo się nie zmieniło, więc może stąd ten czad co w oczy szczypie i dech zapiera, myśli tumani).Oj!!! Chyba się postarzałem. Nic już nie dodam ani nie ujmę.

(korespondent underground)

Nie jest to odmienna opinia o lubskiej kulturze wyrażona w sieci net. Oto opinia o lubskiej kulturze innego, anonimowego autora umieszczona na stronach internetu:

„Lubsko to miasto /.../, w którym panuje duże bezrobocie, syf, ruiny po fabrykach, kultura kiebasiano-disko-dragowo-akoholowo-bucowa. Tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeżeli nie potrafisz zorganizować sobie czasu wolnego, bądź twoje dotychczasowe rozrywki [np. trawa] nie dają już radości to dopada cię nuda....”

(Nuda2000)

Ale czy może być inaczej? Czy może? Wiosną br. wysłałem list do przewodniczącego Rady Miasta Lubsko Andrzeja Tomiałowicza, później ten list udostępniłem zastępcy Przewodniczącego RM Lubsko Tomaszowi Apanowiczowi, a oto jego treść:

„Szanowny Panie,
/.../ mam jeszcze jedno pytanie, które proszę zadać odpowiedzialnym za kulturę w gminie Lubsko, bieżący rok został przez Polski Sejm ogłoszony w kulturze rokiem (zobacz
http://www.culture.pl/pl/culture/ )


2007 - rok STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
styczeń - grudzień 2007
2007 - rok KAROLA SZYMANOWSKIEGO
styczeń - grudzień 2007
2007 - rok JOSEPHA CONRADA
styczeń - grudzień 2007
2007 - rok ARTURA RUBINSTEINA
marzec - grudzień 2007

a tym czasem w programach gminnych instytucji kultury (LDK i
BPMiG)dostępnych na stronach http://www.um.lubsko.pl/ w załącznikach
podpisanych przez
Romana Działe:

1. Wykaz imprez organizowanych w BPMiG w Lubsku i filiach bibliotecznych
w roku 2007.
2. Imprezy kulturalne organizowane przez Lubski Dom Kultury w Lubsku w
2007 roku.


nie znajduję
ŻADNEGO! programu, imprezy poświęconej, czy choćby wzmianki
o osobach, którym Sejm Polski rok 2007 poświęcił!
DLACZEGO?
Jakie jest w tej sprawie stanowisko odpowiedzialnych za kulturę w gminie
Lubsko?”

Kończy się rok 2007, a ja do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi na postawione pytanie. Ale trafiła się okazja, by zainteresować problemem Przewodniczącą Komisji Oświaty, KULTURY, Sportu i Samorządu Rady Miasta Lubsko Panią Zofie Zawiślak ( KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE). By jednak zawężyć temat, na początek zadałem Pani Przewodniczącej proste (wydawałoby się) pytanie: „czy wie komu został poświęcony przez Polski Sejm rok 2007?” Odpowiedź była przerażająco szczera: „Nie – nie wiem”

Zainteresowanych podjęciem próby zadania pytania odnośnie kultury w gminie Lubsko informuję o składzie komisji w Radzie Miasta Lubsko (inaczej mówiąc to Ci, którzy biorą pieniądze z naszych podatków):

KOMISJA OŚWIATY, KULTURY, SPORTU I SAMORZĄDU W SKŁADZIE:

1. Zawiślak Zofia- przewodnicząca komisji
2. Apanowicz Tomasz
3. Busz Małgorzata
4. Kowalczyk Roman
5. Kruhlik Józef
6. Pabisiak Jolanta
7. Pietrus Marek
8. Szablińska Urszula
9. Tomiałowicz Andrzej

i adresy odpowiedzialnych urzędów:

1. Korespondencja ogólna do Urzędu Miasta
e-mail: um@lubsko.pl

2. Korespondencja do Burmistrza Miasta Lubsko
e-mail: sekretariat@lubsko.pl


3. Korespondencja do Biura Rady Miejskiej
e-mail: biurorady@lubsko.pl

Wracając do tematu, w takiej sytuacji nie było mowy o dalszej dyskusji, jedynie Pani Przewodnicząca Komisji Kultury RM Lubsko, kiedy zorientowała się o ujawnieniu swej niekompetencji w dziedzinie kultury, odpowiedziała emocjonalnym atakiem ..., ale to przemilczę – w imię kultury.

Tu jednak należy zadać sobie pytanie: czy w ogóle warto rozmawiać na temat kultury w gminie Lubsko? Z kim prowadzić tę dyskusję, skoro osoby pełniące w gminie funkcje odpowiedzialne za kulturę okazały się niekompetentne? Kultura w gminie Lubsko... to jedynie kultura fizyczna, a przejawia się w takich dyscyplinach jak: niszczenie koszy na śmieci, rozbijanie witryn sklepowych, niszczenie drzewek wokół ratusza, wandalizm na pomnikach, i inne działania spełniające warunki IO<85>IQ1.

Czy doczekamy się zmian? Śmiem wyrokować, że przed odejściem na zasłużoną emeryturę lidera lubskiej kultury, liberalnych zmianach w strukturach jej instytucji, wzrostem asertywności młodego pokolenia, które samo zarząda zmian oraz zmianą polityki lokalnego samorządu w tym i komisji „kultury” RM, zmiany w gminie Lubsko szybko nie nastaną, przejawem tego może być choćby głos internautki z drugiego bieguna dyskusji (beata999915), która twierdzi:

"myślę, że po skończeniu studiów wykorzystam i te, przykre dla mnie doświadczenia (zderzenie z kulturą alternatywną - dod.bnq58) jako przestrogę - CZEGO NIE NALEŻY ROBIĆ W PRACY Z MŁODZIEŻĄ!!! Jestem przekonana, że większość młodych uczestników w/w procederów też to tak zapamięta /.../ (nie podzielam Pani poglądu w tej sprawie - dod.bnq58) Ot i cała prawda trzeźwo myślącej choć nie wiem dlaczego młodzieży..."

No tak, zresztą wystarczy zajrzeć na oficjalną stronę LDK:

http://ldk-lubsko.blog.onet.pl/
lub:

http://www.ldk.lubsko.pl/

i wszystko jest jasne - prawda?


fot.1 Lubski Dom Kultury - duma władz samorządowych w dziedzinie kultury, czy dla mieszkańców gminy również? Niektórzy z mieszkańców określają go jako "grobowiec kultury".

fot.2 Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sporu i Samorządu Rady Miasta Lubsko, Pani Z. Zawiślak.


fot.3 Adresaci cytowanego w artykule listu, Przdwodniczący Rady Miasta Lubsko A.Tomiałowicz i jego z-ca T.Apanowicz.


fot.4 Efekt "kultury fizycznej" IO<85>IQ1 lubskiej młodzieży - "nowy" kosz na lubskim deptaku.


fot.5 ...i złamane drzewko (lipa) przy Ratuszu, nie pomogły nawet kute kraty.


fot.6 Stłuczona szyba w witrynie jednego ze sklepów, efekt "nowej kultury".


fot.7 Tu przykład "kultury plastycznej" na jednym z lubskich pomników.


fot8. ... i zadowoleni z efektów swojej pracy w dziedzinie kultury, Burmistrz B.Bakalarz i jego z-ca (pedagog była dyrektor Gimnazjum nr1 w Lubsku)
H.Kaczmarek.


Wcześniejszy tekst:

http://naszelubsko1.blox.pl/2007/06/Potworna-lubska-kulturka.html

Opinie i komentarze proszę kierować na adres: 

bnq58@gazeta.pl____________
1. Tekst "IO kontra IQ" w Tygodniku Powiatowym nr 46(277) str.1 i 10 z 27 listopada 2003 roku.

19:00, bnq58
Link
sobota, 13 października 2007
taki jeden... akcent!

18:19, bnq58
Link
sobota, 06 października 2007
Poetycka libacja Adama Bolesława Wierzbickiego - wykonała się!

21:50, bnq58
Link
środa, 03 października 2007
jak rozwija się rynek płatności kartami w Lubsku.

15:34, bnq58
Link
poniedziałek, 01 października 2007
niedziela, 30 września 2007
Konfliktowy obelisk cd.

19:16, bnq58
Link
niedziela, 23 września 2007
sobota, 22 września 2007
czwartek, 20 września 2007
Jedna z niedocenionych przez Wydział Promocji UM ciekawostek gminy Lubsko.

13:17, bnq58
Link
 
1 , 2 , 3 , 4